close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
IN THE END, WE ONLY REGRET THE CHANCES WE DIDN'T TAKE.

Holandsko v plastovém obalu

11. května 2019 v 14:03 |  Já na Erasmu
Ze všech stran se na nás poslední dobou valí ekologické kampaně, konec plastu v Čechách, atd. "Buďme více jako západnější země a budeme happy a eko." Jsem v Holandsku čtvrtý měsíc a od první návštěvy obchodu vím, že tady by se měli inspirovat od nás.

Vážně stačí jedna návštěva Albertu, Lidlu nebo Aldi a hodně rychle spadnou růžové brýle. Nejenže je téměř vše zabaleno do plastového obalu, ale co vážně razí jsou všechny ty předpřipravené suroviny. Oškrábané a nakrájené brambory? Máme! Oškrábané, nakrájené a okořeněné brambory? Máme! Pytlík natrhaného salátu? Máme - chcete 100,200 nebo 500 gramový pytlík? Kostičky manga? Nebo ananasu? Nakrájené jablko? Jasný!...Protože je to tak jednodušší si koupit tenhle pytlík nebo krabičku a nestarat se o přípravu. Nemůžu mluvit za všechny příklady, ale jsem si jistá, že minimálně 2/3 těchto produktů nikde v čekých obchodech nenajdu.

Další šok přišel při prvním hovoru se slečnou, která mi pronajímá byt. "No, tady dáváme papír, sklo vždycky střádám a pak zajdu do popelnice vedle a tady je směs." Na otázku, kam dává plasty, pokrčila rameny s tím, že plasty netřídí. Stejně jako můj holandský spolubydlící. Vytvořila jsem teda tašku navíc na plasty, brzo byla plná(btw. on do ní nikdy nic nepřidal), tak jsem poprvé vešla do dvora s popelnicemi...a ouha žádná na plast! Žádná! Nakonec jsem objevila jednu asi o tři ulice dál. Ale tak hlavně, že každá ulice má všechny ostatní popelnice...

Největší zhnusení mě ale teprve čekalo. V Holandsku rádi slaví a Carnaval je jedna z největších oslav roku. Většina lidí má celý týden volno z práce, studenti nemusí do školy a všichni se spolu 5 dní v kuse opíjí navlečení do kostýmů v ulicích města a ve všech dostupných barech. Už jsem se těšila na další pěkný kelímek do sbírky, tak jako v Česku, kde asi za páďo jeden dostanete, s každým dalším pivem vám ho vymění za umytý a na konci si ho buď necháte, nebo vyměníte zpět na peníze. Žádné kelímky na zemi a trošku epší pocit u srdce...Omyl :D

Tady na to nikdo nehraje. Peníze si hezky musíte vyměnit v automatu na plastové žetony, 1 žeton = 1 pivo do plastového kelímku. Samozřejmě tady pijí třetinky => více žetonů, více kelímků. Skoro se mi až chtělo brečet, když jsem se na Carnaval vydala a už asi od tří odpoledne jsem chodila ve městě pouze po kelímcích. A to bohužel vůbec nepřikresluji...
Podobně to vypadalo i na oslavě narozenin krále Willema, tzv. Kingsday. S partou kamarádů jsem jeli do jiného města na Kingsland festival - takové jednodenní holandské Beats for love. I tady byl bohužel systém žetonů a kelímků...naštěstí tady alespoň lidé uměli používat připravené koše.

Toto je můj výkřik do tmy, páč vím, že nic nezmění. Ale třeba si uvědomíme, že od nás by se mnozí mohli leccos naučit. :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 padesatka padesatka | E-mail | Web | 11. května 2019 v 14:26 | Reagovat

Hezký článek na TT.

2 Eliss Eliss | Web | 11. května 2019 v 20:43 | Reagovat

No, od nás se mají co učit, snažím se poctivě třídit všechny plasty :)

3 TheLazyCat TheLazyCat | E-mail | Web | 12. května 2019 v 16:08 | Reagovat

Myslím si, že plasty jsou opravdu celosvětovým problémem vysoké priority. A že se to "neřeší" v zemi té skoro nejvyšší ekonomické úrovně, oproti nám, je pro mě dost příšerným zjištěním. Proto jsem se rozhodla zvolit tento článek do výběru na téma tohoto týdne. Je důležité na to upozorňovat a to nejmenší, co já mohu udělat pro pomoc, je rozšířit povědomí mezi pár dalších lidí.

4 naerasmusajestedal naerasmusajestedal | 15. května 2019 v 22:09 | Reagovat

[3]: Ty jo, děkuju. Fakt mě to tu překvapilo, protože jinak je to tu úžasné. Snad brzy udělají krok kupředu i v tomhle ohledu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama