close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
IN THE END, WE ONLY REGRET THE CHANCES WE DIDN'T TAKE.

První krůčky

15. března 2019 v 16:39 | Kača |  Přihláška na Erasmus
Úplný základ je první pomyšlení nad Erasmem. To vše rozhoduje. Pokud tě studium v zahraničí ani trochu neláká, nemá smysl to zkoušet. V případě, že si řekneš "hmm, vážně bych chtěl/a jet, ale co moje angličtina/ale nemám na to odvahu/ale co když tam budu sám....ale cokoliv, měl bys do toho jít.

Na Erasmus nemůže vyjet každý, má to i svá pravidla. Nedala bych za to ruku do ohně, ale na většině škol to bude podobné. U nás na VŠCHT musíš mít ukončený první ročník bakaláře, prospěch do 2, angličtinu na minimální úrovni B1 a na zahraniční univerzitě musíš mít alespoň jeden uznatelný předmět. Dalé je pár kritérií jako motivace k výjezdu či aktivita ve školním mezinárodním spolku.

Nejdůležitější krok je výběr zahraniční univerzity (univerzit). Každá škola má jiný okruh partnerských univerit v mnoha státech, takže záleží jen na tobě, kterou si vybereš. Ať už kvůli jazyka, přírody , památek nebo kultury. Pokud se učíš další jazyk a vybereš si takto hovořící stát, je to velká příležitost zdokonalit se v něm při každodenní komunikaci s okolím, ikdyž třeba hodiny budeš mít v angličtině.

První přihláška je podávána pouze na vlastní univerzitě, protože musíš být "vybrán". Skládá se z více formulářů - papírová přihláška, elektronická přihláška, výpis známek v angličtině (poskytuje děkanát), jazykový certifikát a Learning agreement for Studies podepsaný zatím jen fakultním koordinátorem.

V příhlášce se vždy ptají, proč si přeješ studovat v cizině. Je fajn se zmínit se o tom, jaká je to výzva, jak si zlepšíš nejen angličitu ale i studijné schopnosti a rozvineš svou osobnost. Také poznáš nová místa a kultury. Na vše se přihlíží, takže se neboj rozepsat. S elektronickou přihláškou nemám zkušenost, jelikož jsem se hlásila v druhém kole a přihláška už na webu nebyla přístupná.

Pokud nemáš certifikát, musíš se nechat přezkoušet na své škole, u mě to byl moc milý rozhovor s angličtinářkou, kdy jsem ji pověděla něco o sobě, proč bych chtěla vyjet a také informace o svém oboru. Nic velkého a těžkého, zabral nám asi 10 minut.

Learning agreement se vyplňuje pro každou vybranou školu zvlášť a obsahuje ty nejdůležitější informace o tobě a tvém budoucím semestru na zahraniční škole - předměty a jejich kreditové ohodnocení. Vždy musí být alespoň jeden uznatelný na tvé škole! Ale to se většinou řeší později. :)

Po tomto prvním kole papírování následuje pohovor s komisí ze Zahraničního oddělení školy. U nás probíhal v češtině, opět se probírala motivace k výjezdy, výběr univerzity - proč zrovna tahle...zapeklitá otázka ;), apod. Není se čeho bát, všichni jsou milí a vážně tě tam chtějí pustit, jen musí vidět, že doopravdy chceš vyjet a nesložíš se.

Gratuluji, jsi nominovaný a všechno teprve začíná :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama