close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
IN THE END, WE ONLY REGRET THE CHANCES WE DIDN'T TAKE.

Březen 2019

Do neznáma, ale s úsměvem!

27. března 2019 v 21:26 Já na Erasmu
Úsměv je jedna z nejjednodušších činností na světě. A taky jedna z mála věcí, kterou můžeme rozdávat zdarmo! :)

Sama úsměvy rozdávám docela ve velkém a tady v Holandsku snad ještě víc. Takový jeden úsměv vyměněný na ulici dokáže i hezky zlepšit den, co pak třeba takových úsměvů pět, deset...

Úsměv aka nejsi v tom sama... Rozloučení doma probíhalo s úsměvem, rozloučení s kamarády na Florenci před autobusem (ano, jela jsem tu autobusem) s úsměvem, přece se děje něco úžasného! :) Zjistila jsem, že když cestujete sami, tak vlastně sami ani tak nejste. Autobus byl plný takových solo cestujících, kteří pokud si s vámi na zastávce nepokecali, vyměnili si s vámi alespoň úsměv - úsměv aka nejsi v tom sama. Po příjezdu do Bredy mi stevard s řidičem popřáli šťastný pobyt. Už jen za prvních 14 hodin mého dorodrůža jsem obdržela asi takových 15 úsměvů! To je pořádná dávka do začátku. :)

Úsměv aka vítej a měj se dobře... Tak jsem stála na ulici v cizím městě v cizí zemi a přemýšlela jsem kudy se dostanu do svého nového bytu, a hlavně jak tam dotáhnu všechny věci, protože jsem tu vážně sama. Ale to už se mě jedna milá usměvavá paní ptala, jestli potřebuju poradit s cestou. Ano, děkuji, úsměv a jdu. Byt je asi 20 minut od zastávky, ale mi se to zdálo jako minimálně hodina. Po této úmorné cestě mě přivítala Karolina s maminkou (mám její pokoj na tento semestr, zatímco ona je v Paříži), která mě hned obdarovala úsměvy, pusami na tváře a palačinkama! Hned se mi pokoj, Breda, Holandsko líbilo víc.

Úsměv aka odteď jsme kamarádi...Druhý den mě čekal seznamovák ve škole. V autobusu jsem koukala kolem sebe a hledala podobně zmatené obličeje mých možná budoucích spolužáků :D. A oni dělali to samé, při očním kontaktu úsměv aka Ahoj, jedeš taky na seznamovák? Při výstupu z autobusu jsem už měla kamarádku a mohly jme tomu čelit společně. V hale nás přivítaly usměvavé tváře všech dalších mezinárodních studentů, nikdo tady najednou nebyl sám.

Úsměv aka druhý domov... A tak už je druhý měsíc v Bredě za mnou. Není den, kdy bych si nevyměnila úsměv s cizím člověkem na ulici, ve škole či v obchodě. A samozřejmě není nad úsměvy a smích s kamarády z celého světa nad pivem. ;)

Úsměv aka dobrodružství nečeká...Prosím rozdávejme si úsměvy - kdekoliv, kdykoliv. Na cestě do školy, do práce, na párty, při návštěvě cizího města, cizí země...Zítra vyjíždím na prodloužený víkend do Belgie. Jedu sama, což je docela výzva, ale už teď se nad vyhlídkou všech těch krás, vaflí a čokolády musím usmívat.

Jeden citátek na závěr: "Usměj se, a celý svět se bude usmívat s tebou." Tak se nezapomeň zítra usmívat!

První krůčky

15. března 2019 v 16:39 | Kača |  Přihláška na Erasmus
Úplný základ je první pomyšlení nad Erasmem. To vše rozhoduje. Pokud tě studium v zahraničí ani trochu neláká, nemá smysl to zkoušet. V případě, že si řekneš "hmm, vážně bych chtěl/a jet, ale co moje angličtina/ale nemám na to odvahu/ale co když tam budu sám....ale cokoliv, měl bys do toho jít.

Na Erasmus nemůže vyjet každý, má to i svá pravidla. Nedala bych za to ruku do ohně, ale na většině škol to bude podobné. U nás na VŠCHT musíš mít ukončený první ročník bakaláře, prospěch do 2, angličtinu na minimální úrovni B1 a na zahraniční univerzitě musíš mít alespoň jeden uznatelný předmět. Dalé je pár kritérií jako motivace k výjezdu či aktivita ve školním mezinárodním spolku.

Nejdůležitější krok je výběr zahraniční univerzity (univerzit). Každá škola má jiný okruh partnerských univerit v mnoha státech, takže záleží jen na tobě, kterou si vybereš. Ať už kvůli jazyka, přírody , památek nebo kultury. Pokud se učíš další jazyk a vybereš si takto hovořící stát, je to velká příležitost zdokonalit se v něm při každodenní komunikaci s okolím, ikdyž třeba hodiny budeš mít v angličtině.

První přihláška je podávána pouze na vlastní univerzitě, protože musíš být "vybrán". Skládá se z více formulářů - papírová přihláška, elektronická přihláška, výpis známek v angličtině (poskytuje děkanát), jazykový certifikát a Learning agreement for Studies podepsaný zatím jen fakultním koordinátorem.

V příhlášce se vždy ptají, proč si přeješ studovat v cizině. Je fajn se zmínit se o tom, jaká je to výzva, jak si zlepšíš nejen angličitu ale i studijné schopnosti a rozvineš svou osobnost. Také poznáš nová místa a kultury. Na vše se přihlíží, takže se neboj rozepsat. S elektronickou přihláškou nemám zkušenost, jelikož jsem se hlásila v druhém kole a přihláška už na webu nebyla přístupná.

Pokud nemáš certifikát, musíš se nechat přezkoušet na své škole, u mě to byl moc milý rozhovor s angličtinářkou, kdy jsem ji pověděla něco o sobě, proč bych chtěla vyjet a také informace o svém oboru. Nic velkého a těžkého, zabral nám asi 10 minut.

Learning agreement se vyplňuje pro každou vybranou školu zvlášť a obsahuje ty nejdůležitější informace o tobě a tvém budoucím semestru na zahraniční škole - předměty a jejich kreditové ohodnocení. Vždy musí být alespoň jeden uznatelný na tvé škole! Ale to se většinou řeší později. :)

Po tomto prvním kole papírování následuje pohovor s komisí ze Zahraničního oddělení školy. U nás probíhal v češtině, opět se probírala motivace k výjezdy, výběr univerzity - proč zrovna tahle...zapeklitá otázka ;), apod. Není se čeho bát, všichni jsou milí a vážně tě tam chtějí pustit, jen musí vidět, že doopravdy chceš vyjet a nesložíš se.

Gratuluji, jsi nominovaný a všechno teprve začíná :)


Rychle a zběsile na Erasmus

13. března 2019 v 16:25 | Kača |  Přihláška na Erasmus
Pomalu, ale jistě není pro mě, sice je to pohodlnější, žádné nervíky, ale na druhou stranu to není ani žádný adrenalin. Má přihláška na Erasmus do Holandska se v duchu "pomalu, ale jistě" rozhodně neodehrála...spíše na způsob "rychle a zběsile".

Už od střední školy jsem věděla, že se jednou přihlásím. Na vysoké (VŠCHT Praha) už mi to přišlo fakt fakt blízko, ale nedařil se mi nikde najít podobný obor. Jelikož mi začal poslední rok bakaláře, zahodila jsem flintu do žita s tím, že něco najdu na magisterské studium. Stejně už se na léto zapsat nedalo....A nebo ano?

Takže popořádku. Začal mi třeťák bakaláře a já se ze zvědavosti rozhodla kouknout po nějaké škole vhodné na příští, už magisterský, letní semestr. Nevím, jak to mají jiné školy, ae u nás to znamená rozklikat všechny odkazy ze seznamu partnerských škol a doufat, že někde najdem podobný program - wohou, zábavička na večer. Osobně jsem se zaměřila na země Beneluxu, Dánsko a pro jistotku i země severu. Po spoustě klikání jsem to našla: AVANS University v Bredě v Holandsku. Srdíčko zaplesalo nad programem Forensic Chemistry a poté zase rychle přestalo....bylo to tam, černé na bílém..."bachelor study programme".

Po dvou dnech nadávek a smutnění se jako zázrakem otevřelo druhé kolo přihlašování na tento letní semestr...fakt zázrak. Btw. to byl konec října 2018. Měla jsem 5 dní (v tom je započtený i víkend!) rozhodnout se, zda do toho vážně půjdu, napsat email na zahraniční univerzitu, oběhat děkanát, nechat se vyzkoušet z angličtiny (a to po roce totálně bez ní) a opravdu podat přihlášku a dostavit se na pohovor. Jo a po pohovoru to samozřejmě ohlásit rodičům ;).

A tohle byl jen začátek...Ve stejném duchu probíhal vlastně celý další proces. Protože nikdo neslyší rád, že na poslední semestr odjedete na Erasmus, takže chcete rozložit ročník. Nebo náhodou, že musíte odjet už v lednu a ne až v únoru, jako snad všichni ostatní...Natož když v den odjezdu (zase na poslední chvíli) podepisujete smlouvu ve škole v 10, ale ve 12 už musíte předávat klíče na kolejích, které jsou hodinu cesty.

Ale všechno, všechno mě dovedlo až sem, do Bredy, do jednoho z nejhezčích míst, které jsem kdy navštívila :) Také je to dalším potvrzením mého přístupu: Co se má stát, se stane, a co se stalo, se stát mělo. A je jedno, jestli na to jdete pomalu a jistě, nebo rychle a zběsile :D

PS: Podrobnosti o celém procesu přihlašování, balení, cesty i pobytu postupně přidám tady na blog.

První

12. března 2019 v 19:36 Myšlenky
No ahooj,
zase jsem na sebe něco vymyslela...sedím teď ve "svém" pokoji v Bredě (Nizozemí) a přemýšlím nad svou cestou tady, Nad všemi okolnostmi, nervy, těšením, ale hlavně nad tím, jak moc jsem za to vše vděčná. Když si vzpomenu, jak jsem u celého toho papírování a zařizování nadávala a byla často ztracená, tak jsem na sebe pyšná. Tento blog bych chtěla věnovat všemu, co předcházelo mému odjezdu, rady a tipy okolo přihlášek, dokladů apod...a samozřejmě mým zážitkům z Erasmu a dalším cestovním plánům. :)

Doufám, že tohle mé psaní někomu pomůže dodat odvahu vyjet na Erasmus (nebo kamkoliv na cestu), páč to vážně stojí za to!

Doei! (= nashle holandsky)
Kača